Jump to content


Likvidácie, reorganizácie, krízové riadenie firiem, konkurzy a zlúčenia 



1. Likvidácia spoločnosti

Likvidovať spoločnosť možno iba v prípade ak má uhradené všetky záväzky a disponuje majetkom, ktorý treba rozdeliť po jej zrušení medzi spoločníkov. Za majetok možno považovať aj hodnotu základného imania (aj keď v praxi reálne nedochádza k jeho splateniu). Spoločníci si jednoducho rozdelia tzv. likvidačný zostatok a následne likvidátor podá návrh na výmaz spoločnosti z obchodného registra. Likvidátorom môže byť konateľ spoločnosti, ako aj iná osoba (napr. naša spoločnosť). Lehota výmazu spoločnosti z registra predstavuje v prípade bezproblémovej likvidácie cca 6 mesiacov. Nevyhnutnou podmienkou je súhlas správcu dane.



2. Konkurz spoločnosti

Návrh na vyhlásenie konkurzu spoločnosti musí štatutárny orgán podať v prípade, ak je spoločnosť v úpadku. To znamená, že buď voči spoločnosti smerujú aspoň dve pohľadávky rôznych veriteľov, od ktorých splatnosti uplynulo viac ako 30 dní alebo hodnota splatných záväzkov spoločnosti presahuje hodnotu majetku spoločnosti. Ak by spoločnosť evidovala majetok aspoň v hodnote 5.000,- €, tak súd ustanoví konkurzného správcu a vyhlási na spoločnosť konkurz. V opačnom prípade vydá súd uznesenie o zastavení konkurzného konania pre nedostatok majetku (nakoľko nemožno pokryť ani trovy konkurzného správcu), a následne automaticky (bez povinnosti podávať žiadosti) vykoná výmaz spoločnosti z registra. V tomto prípade môže dôjsť k výmazu spoločnosti z registra do cca jedného mesiaca odo dňa podania návrhu na vyhlásenie konkurzu. Súhlas správcu dane nie je v tomto prípade potrebný. Nevyhnutnosťou je však zaplatenie súdneho poplatku, ktorý slúži ako preddavok na úhradu trov predbežného správcu. V prípade, ak by súd predbežného správcu neustanovil a nevyhlásil ani konkurz z dôvodu nedostatku majetku, tak sa súdny poplatok vracia späť v plnom rozsahu.



3. Fúzia spoločností

Každá spoločnosť môže byť "prevzatá" inou slovenská spoločnosť, ktorá prevezme imanie a záväzky zanikajúcej spoločnosti. Na základe tohto kroku dochádza k výmazu spoločnosti z obchodného registra do jedného týždňa od podania návrhu na zlúčenie. Preberajúca spoločnosť sa stane právnym nástupcom zanikajúcej spoločnosti bez toho, aby sa musela vykonať likvidácia zanikajúcej spoločnosti. Ide o veľmi rýchly spôsob ukončenia podnikania, vhoný ak má ponikateľ viacero spoločností, ktoré už nechce používať. Môže ich "sfúzovať" do jednej, ktorú následne likviduje. 



4. Cezhraničná fúzia

V tomto prípade dochádza k pohlteniu slovenskej spoločnosti inou zahraničnou spoločnosťou. V prípade, ak má zahraničná osoba sídlo v štáte, kde je zjednodušený proces zrušenia a výmazu spoločnosti z obchodného registra, možno takýmto spôsobom "obísť" komplikovanú právnu úpravu pri zrušení spoločnosti na Slovensku. Samozrejme tento proces je najkomplikovanejší spôsob fúzie spoločnosti, nakoľko treba kooperovať s dvoma registrovými súdmi.



5. Výmaz spoločnosti na základe úradnej povinnosti súdu

Tento spôsob možno považovať za jednoduchý, nakoľko celé bremeno zrušenia a prípadnej likvidácie spoločnosti znáša súd. Nevýhodou je však zdĺhavý proces, ktorý môže trvať aj dva roky. Základným predpokladom tohto postupu je podanie podnetu na súd vo vzťahu k spoločnosti, ktorá nespĺňa základné predpoklady jej existencie (napr. nedisponuje vlastníckym, úžívacím alebo iným právom ku nehnuteľnosti, v ktorej má spoločnosť zriadené sídlo, neexistencia štatutárnych orgánov, atď.). Súd po podaní podnetu začne konanie o zrušenie spoločnosti. V prípade ak spoločnosť disponuje majetkom, tak zruší spoločnosť s likvidáciou a vymenuje likvidátora (napr. štatutára spoločnosti), inak spoločnosť zruší bez likvidácie a následne vymaže z obchodného registra.



6. Odkúpenie firmy našou spoločnosťou

V prípade, ak má spoločnosť vysporiadané všetky záväzky a splnené všetky povinnosti, avšak podnikateľ ďalej nemá záujem "držať" spoločnosť, znášať povinnosti spoločníka a štatutára spoločnosti (napr. vysoký vek, zdedenie spoločnosti, ukončenie podnikania z nerentability a nedostatočného očakávaného zisku, iné), tak nám môže spoločnosť jednoducho predať. "Kupovanú" spoločnosť si preveríme auditom a následne ju ponúkame na predaj našim klientom. Zjavnou výhodou takejto spoločnosti je jej dlhšia existencia na trhu. Pri odkupe/prebraní takejto spoločnosti je klient odbremenený od právnych a účtovných úkonov, ako aj bežnej administratívy spojenej s prevodom spoločnosti. Okrem priameho odkúpenia, môžeme spoločnosť taktiež zaradiť do svojej ponuky a portfólia za účelom jej predaja tretej osobe. Po uskutočnení obchodu nám vzniká nárok na províziu. Spolupráca môže mať teda podobu sprostredkovania ako pri realitných kanceláriach.



V prípade doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať telefonicky alebo emailom.


Kontaktné informácie

Odkúpenie - Spoločnosti | SK
Stop Dlhom s.r.o.
Štefana Moyzesa 10, 971 01 Prievidza
Slovenská republika
IČO
IČ DPH
Vaše detaily